Čeleď: Cactaceae
Rod: Lobivia
Výskyt: od středního Peru přes Bolívii až po severní Argentinu
Drobnější kulovité až krátce válcovité kaktusy s jednotlivým až odnožujícím a trsovitým, vzácněji polštářovitým vzrůstem; žebra často rozpadlá na bradavkovité hrbolce. Květy se otevírají ve dne a mají pestré barvy, zevně jsou porostlé chlupy na trny. Plody jsou porostlé areolami s trny a štětinami. Většina rostlin žije v horských terénech, nezřídka až 4000 m n. m.
Již při prvním pohledu na kaktusy je zřejmé, že nejsou domácími rostlinami, ale návštěvníky z dalekých krajů. Nezvyklé tvary těl a jejich otrnění vytvářejí pocit čehosi zvláštního, ale to stále ještě neznamená nic proti, když se na nich ukáží květy. Jejich barvy obzvláště na slunci jasně září mnoha nejrůznějšími odstíny. Jedno z předních míst v čeledi Cactaceae zaujímají v tomto směru kaktusy rodu Lobivia. Pohled na rozkvetlé lobívie je skutečný zážitek pro milovníky krásy rostlin. Otevřené velké květy v nejrůznějších odstínech a sytosti především červené, oranžové a žluté barvy poskytují zážitek, který nikdy nezevšední, i když se s ním budete setkávat denně. Jen málokteré další kaktusy nám v tomto ohledu přinesou stejně hluboké dojmy a stejně hluboké uspokojení. Krása květů lobívií je ale pomíjivá, protože během jednoho dne rozkvetou, na slunci se naplno rozevřou - a uvadnou. Přesto stojí zato mít alespoň některé rostliny rodu Lobivia a každý rok se těšit z jejich obvykle velkých a početných květů.
Pochází z Jižní Ameriky (najdeme ho v Bolivii (odtud presmycka Lobivia), Argentine, Paraguaji, Uruguaji, Brazilii). Patří k nejběžnějším kaktusům u nás. Roste nejprve v kulovitém tvaru, teprve později se vytahuje do sloupovité podoby. Trny má buď žlutavé nebo červenavé. Vlastní tělo má tmavě zelenou barvu a je členěno na 11 - 18 žeber. Právě na nich se nacházejí trny a také květy. První se objevují po 4 - 5ti letech. Rod Echinopsis postupně pohltil jiné:
- Acantholobivia
- Acanthopetalus
- Andenea Fric
- Aureilobivia
- Chamaecereus
- Chamaelobivia
- Cinnabarinea
- Echinolobivia
- Echinonyctanthus
- Furiolobivia
- Helianthocereus
- Heterolobivia
- Hymenorebulobivia
- Hymenorebutia
- Leucostele
- Lobirebutia
- Lobivia
- Lobiviopsis
- Megalobivia
- Mesechinopsis
- Neolobivia
- Pilopsis
- Pseudolobivia
- Rebulobivia
- Salpingolobivia
- Scoparebutia
- Setiechinopsis
- Soehrensia
- Trichocereus
Ideální teplota pro pěstování je pokojová, v zimě v rozmezí 5 - 10°C. Zálivku potřebuje malou, v zimě ještě sníženou. Potřebuje dostatek světla, ideálně přímého slunečního. Jako malá rostlina se přesazuje každý rok, dospělé jednou za 2 roky nebo i v delších intervalech. Potřebuje výborně propustný substrát, tedy ideálně písčitý nebo štěrkový. V něm by měla být promíchaná rašelina nebo humózní půda. Rostliny potřebují také dostatek čerstvého vzduchu.
Množí se odnožemi nebo semeny.