Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaktusy - čeleď stovky tváří

Čeleď kaktusovitých se dělí na tři podčeledi: Pereskioideae, Opuntioideae a ostatní, které shrnujeme pod název Cactoideae.

Kaktusy - čeleď stovky tváří

Kaktusy - čeleď stovky tváří


Různorodost uvnitř této botanické čeledi je tak velká, že jednotlivé rody podčeledí se rozlišují ještě podle svého vzhledu. To je lépe srozumitelné také pro laiky. Vedle kaktusů Pereskioideae a Opuntioideae se tedy podle toho, jak vypadají, rozlišují ještě kaktusy listnaté, článkovité, listovité, s bradavičnatými listy, pravé bradavičnaté, kulovité, šlahounovité a sloupovité.

Nevýhodou tohoto dělení je, že některé rody můžeme zařadit do více skupin, např. Rhipsalis patří jak k listovitým, tak šlahounovitým kaktusům (viz níže). Kromě toho je třeba rozlišovat ještě další tvary, a to stromovité, keřovité, sloupovité, krátké sloupovité, kulovité a terčovité kaktusy. Také se stává, že některá rostlina definovaná jako kulovitá v pokročilém stáří již není kulatá, ale má spíše tvar krátkého sloupu nebo dokonce tvar šlahounovitý. Nepouštějme se však již dále na pole čiré vědy a podívejme se raději na nejnápadnější znaky jednotlivých tvarů kaktusů:

Rozlišovací znaky
- Prvopočátečními zástupci kaktusů jsou podle současného stavu vědomostí listnaté kaktusy (Pereskia), které díky jejich vzhledu s listnatým růstem laici jenom těžko identifikují jako kaktusy.

- Opunciovité kaktusy se vyznačují – s výjimkou několika druhů – většinou kulatými nebo článkovitými výhony (tvaru uší).

- Článkovité kaktusy mnozí lidé stejně jako Pereskioideae jen obtížně poznávají jako kaktusy. Jsou vybaveny články podobnými listům, které jsou ploché, ozubené nebo kulaté (jako velikonoční kaktus Rhipsalidopsis a vánoční kaktus Schlumbergera) nebo mají válcovitě keřový tvar jako Rhipsalis.

- K listovitým kaktusům patří již více rodů – dobrých dvanáct. S rodem Rhipsalis tu pak „narážíme“ na první překrývání v rámci tohoto umělého třídicího systému.

- Kaktusy s bradavičnatými listy mají ztlustělý řepný kořen a listovité či papírovité, většinou do rozet nebo kulovitě uspořádané bradavky.

- Pravé bradavičnaté kaktusy mají bradavčité resp. žebrované tělo.

- Kulovité, šlahounovité a sloupovité kaktusy jsou variabilní a podle tvaru se dají snadno poznat.

Tvary kaktusů
listnaté
článkovité
listovité
s bradavičnatými listy
pravé bradavičnaté
kulovité
šlahounovité
sloupovité
Kaktusy - čeleď stovky tváří
 

Náhledy fotografií ze složky Nopalxochia