RHIPALIDOPSIS-VELIKONOČNÍ KAKTUS
Existují tři druhy. Pochází z Brazílie.
Slideshow
Druhy:
Pochází z Brazílie. Velice se podobá vánočnímu kaktusu (rod Schlumbergera). Na rozdíl od něj ale jednotlivé články mají kraj tvořený vlnkami. Dorůstá výšky až 30cm. Rostlina je tvořena na sebe navazujícími články. Kvete na jaře v obodbí velikonoc červenooranžovými paprsčitými květy.
Vyhovuje mu teplé místo s dostatkem světla nebo polostín. Na zimu se rostlina přenese do chladné místnosti s teplotou kolem 10°C bez žádné zálivky. V okamžiku tvorby poupat se přemístí do pokojové teploty a postupně zvyšujeme zálivku. Pokud jsou poupata již náležitě nalitá, nesmí se s rostlinou hýbat, jinak o ně přijde. Je velice nenáročná na zeminu. V substrátu obsahujícím menší množství živin kvete nejlépe. Přesazujte až ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné.
Množí se jednotlivými články rostliny, které bez problému zakořeňují.
Kvete růžovými květy.
FYLOKAKTUS-EPIPHYLLUM
Popis: Fylokaktus tvoří dlouhé ploché stonky. Na trsu dospělé rostliny vykvétají nápadně velké květy červené barvy.
Výška: 0,2–0,3 m
Šířka:
Tvar: trs
List:
Barva listu: zelená
Květ: velké, červené, z několika kruhů korunních plátků
Barva květu: červená, růžová
Plod:
Barva plodu:
Jiné množení:
Nároky na půdu:
Nároky na světlo: plné slunce až polostín
Nároky na vlhkost: vyšší
Atraktivita: květ, list
Použití: Na světlém místě bez slunečního úpalu krásně pokvete.
Ostatní: Fylokaktus vyžaduje na jaře a v létě vydatnou zálivku a stále vlhký vzduch. V zimním klidu jej zaléváme slabě.
Kvetení: až
Zralost: až
Výsev: až
Výsadba: únor až březen
téměř všechny druhy fylokaktusu jsou kříženci různých druhů,mají dekorativní květy velikosti až 20cm dlouhé a stále se šlechtí nové odrůdy.Dříve měla epifyla slabý kořenový systém a proto byla roubovaná na selenicereus -královna noci- který má dobře vyvinutů kořenový systém a tak byly vypěstované i bohatě kvetoucí kaktusové stromy.Latinský název pochází z řeckých slov epi - na a phylon = list je odvozen z toho,že květy rostou na konci podlouhlých listů.Listy jsou ale rozšířené výhonky takzvané phyllocladie.Listokvěty jsou epifysy,které žijí na jiné rostlině aniž by z ni čerpala živiny,kaktusy v původním prostředí rostou ve vidlicích větví vysokých stromů a živí se tlejicími rostlinnými zbytky a využívají dešťovou vodu a vlhkost,která vystupuje z půdy.
Epifylum
Hybridy mohou být velmi velké.Starší exempláře mají dlouhé,převislé listové úponky a působí dekorativně na květinovém sloupu nebo v závěsném květináči.Některé odrůdy mají až dvaceticentimetrové květy v barvách od bílo-žluté přes oranžovou až po růžovou,červenou a fialovou.Téměř vůbec nevoní.Kaktus má rád světlé stanoviště bez přímého slunce.Na jaře a v létě snáší vysoké teploty.Během klidové přestávky v zimě jsou ideální teploty 8 až 10stupňů,Zalévá se odvápněnou vodou,hnojí se dvakrát týdně po odkvětu,.pokud kvetl kaktus jen slabě, použijte tekuté hnojivo bohaté na fosfor.Epifylum vyžaduje substrát složený z 1/4 ostrého písku a 3/4 humózní zeminy,přesazuje se po odkvětu.Po odkvětu se odřežou staré poškozené a nevzhledné stonky.Rostlině se dobře daří v zimní zahradě nebo v chladnější místnosti.
Pěstování
Únor - květen
Od února začíná rostlina růst a musí se postavit na světlejší místo.Začneme pravidelně,ale opatrně zalévat.Jakmile se objeví první poupata,musí se množství vody zvýšit.S rostlinou se od toho okamžiku již nesmí hýbat.
Červenec - srpen
Kaktus odkvetl a rostlina potřebuje klid.Vhodné je místo v polostínu.V polovině srpna můžeme rostlinu přesadit a opět více zalévat.Jednou týdně hnojit.Pokud byl květ slabý, použijeme hnojivo obsahující fosfor
Září -leden
Množství vody se musí postupně redukovat.Od listopadu má rostlina stát v chladu.Zalévat jen tolik,aby se listy nekrabatily.
Péče
Pokud poupata opadávají,rostlinu jste během květu přemístili.Nechte ji stát na stejném místě,taky to může způsobit nedostatečná zálivka.
. Hniloba na bázi stonků.
Rostlina stála v přílišném chladu a mokru.Je důležité zvláště v zimě nezalévat příliš mnoho a nechat rostlinu odpočívat
Listy se krabatí.
To se může stát v zimě, když se rostlina trápí suchem.Zálivka to napraví.
Tajemství bohatého květu spočívá v obdobích klidu a ve správné teplotě.Na jaře a v létě snášejí mnoho tepla,během zimního klidu má být teplota pokud možno stálá mezi 8 a 10°C. Jen tak rostlina překvapí příští jaro bohatstvím květů. Rostlinu můžete v létě umístit i venku.