lophophora
Lophophora roste na území od jihu USA po severní Mexiko. Tento rod popsal na začátku 19. století irský lékař T. Coulter. Říká se mu také „kořalečná hlava“ proto, že v jeho rostlinném těle je obsaženo narkotikum meskalin. V pokoji se však tuto látku sotva vytvoří. Lopophora je indiány uctíván coby bůh Peyotl. Podle přesně stanovené ceremonie indiáni tento kaktus sbírají a využívají jeho omamného účinku při kultovních úkonech
Pěstování: Lophophora je choulostivý na mokro, zadržované u krčku kořenů. Proto jej vždy zaléváme pouze odspodu a dbáme, aby substrát obsahoval dostatek písku k rychlému odvedení vody. Při velkém vedru může být tento kaktus rosen. Lophophora by měl stát na slunečném místě. V zimě potřebuje suché a chladné místo s teplotou přibližně 8 - 10 °C. Nesmíme zapomínat, že rostlina je choulostivá na zadržované mokro. Vždy proto používat substrát s dobrou drenáží.
Množení: Lophophora se množí výsevem semen a štěpováním. Obě metody jsou celkem jednoduché a vždy se vydaří. Semenáče zpočátku nestavíme na prudké slunce a dbáme na dostatek čerstvého vzduchu.
Druhy: Známý je především druh Lophophora williamsii s růžovými květy, méně běžný je Lophophora diffusa
Náhledy fotografií ze složky PETYOL (lophophora williamsii)