hatiora
17. 12. 2009
Existují synonyma: Cassytha, Epiphyllopsis, Erythrorhipsalis, Hariota, Lymanbensonia, Pseudozygocactus a Rhipsalidopsis. Rodové jméno vzniklo jako anagram původního pojmenování Hariota pojmenovaném po botanikovi 16. století Thomase Hariota. Článkovitou stavbou se podobají Rhipsalisům, ale jsou odlišné vytvářením barevných zvonkových květů z areol a také plody vypadají jinak.
Vyhovuje ji dostatek světla bez přímého poledního, ale vydrží i v polostínu. Pěstuje se při teplotách 18 - 20°C, na zimu se snižuje k 15 - 17°C. Přestože se jedná o kaktus, substrát vyžaduje stále mírně vlhký. Důležité je také pravidelné rosení. Jako substrát používáme směs s vyšší propustností, kyselejším pH a s výbornou drenáží. Můžete ale také použít běžné směsi pro pokojové rostliny. Hnojí se každé 2 týdny tekutými hnojivy pro kaktusy.
Množí se semeny nebo řízky.
Hatiora bambusoides, Hatiora
|
Sukulentní Hatiora pocházející z Brazílie roste nejdříve vzpřímeně a po čase jako převislý keřík. Hustě rozvětvené větvičky Hatiory jsou sestavené z kyjovitých dílků a připomínají malé šňůry buřtů. Na koncích jasně zelených větviček Hatiory vykvétají drobné zvonkovité kvítky, zbarvené žlutě nebo modrofialově.
Velikost: Hatiora roste spíše do šířky.
Kvetení: Hatiora v domácnosti většinou nekvete.
Vůně: Žádná.
Životnost: Rostlina je dlouhodobá.
Hydroponie: Nevhodná.
Náročnost: Hatiora je v podstatě nenáročná rostlina, kterou bychom však neměli přemokřit, ani zapomenout zalít.
Rada: V obchodě si vybíráme mladou rostlinu s tlustými nevyschlými větvičkami.
Světlo: Hatiora potřebuje dostatek světla, vyhovuje jí umístění na okenním parapetu, kde na ni může přímo svítit sluníčko.
Teplota: Rostlina má ráda teplo, a tak ji pěstujeme při normální pokojové teplotě okolo 23 °C. Během dvou zimních měsíců rostlině prospěje teplota okolo 10°C, která podpoří tvorbu květů.
Vzdušná vlhkost: Hatiora nepotřebuje zvyšovat vlhkost vzduchu.
Ovzduší: Rostlina snese i sušší vzduch.

hatiora salicornioides
varieta Hatiora salicornioides var. gracilis

varieta Hatiora salicornioides var. stricta
varieta Hatiora salicornioides var. villigera

|
Zálivka: V létě Hatioru zaléváme častěji a zeminu v květináči necháme do příští zálivky částečně vyschnout. Přebytečnou vodu z misky vylijeme a rostlinu v ní nikdy nenecháme stát, protože by mohla začít hnít. Pěstujeme-li rostlinu v zimě při nižší teplotě, velmi omezíme, nebo úplně vynecháme zálivku.
Hnojení: Na jaře a v létě rostlinu hnojíme jednou za měsíc doporučenou dávkou tekutého hnojiva pro kaktusy a sukulenty rozpuštěného vodě.
Čištění: Hatioru můžeme občas opatrně omést jemným štětcem.
Půda: Substrát pro sukulenty a kaktusy.
Přesazování: Hatioru přesazujeme na jaře jednou za dva až tři roky, jestliže je rostlině květináč příliš těsný.
Seřezávání: Rostlina se neseřezává.
Množení: Hatiora se množí semeny a také vrcholovými stonkovými řízky, které zakořeňují přímo ve vodě.
|
|
Náhledy fotografií ze složky hatiora